Przy takiej ilości produkcji, jakie teraz powstają, trudno wybrać seriale młodzieżowe dla siebie. A przecież nie ma lepszego relaksu po szkole czy uczelni, niż kubek gorącej czekolady i ulubiony serial. Tylko co właściwie oglądać? Podpowiadamy na podstawie zestawienia portalu Serialowy.pl:

1. Skam

Zaskakujący, niecodzienny i… norweski. Skam zdobył serca nastolatków na całym świecie. W Norwegii zna go każdy. Czym zasłużył sobie na sławę?

Akcja dzieje się w norweskim liceum. Jak w życiu, uczniowie przeżywają współczesne dramaty. Przyglądamy się ich zmaganiom z homofobią, rasizmem, nietolerancją religijną. Przewijają się przez serial alkohol i narkotyki, zdarzają się tragedie gwałtu czy ciąży nieletnich uczennic.

Nie byłoby życia bez miłości. Zakochania i związki młodych bohaterów dodają serca, ale też pikanterii całemu serialowi.

W porównaniu do innych seriali osadzonych w szkolnym życiu, Skam jest do bólu prawdziwy. Na tyle, że oglądają go osoby dorosłe: rodzice, dziadkowie, nauczyciele, chcąc lepiej poznać świat swoich dzieci. Uczą się z niego zasad funkcjonowania mediów społecznościowych i dowiadują o problemach, z jakimi borykają się uczniowie ogólniaków.

2. Riverdale

To serial oparty na kultowym już komiksie. O czym opowiada? Teoretycznie o nastolatkach, ale wątki ich osobistego życia snują się wokół tajemnicy, jaka otacza miasteczko Riverdale… Niegdyś spokojna okolica pogrąża się w mroku na skutek przerażającej zbrodni, która wywraca wszystko do góry nogami. To splata się z codziennym, nieco surrealistycznym życiem w małym miasteczku. Nie brakuje wątków miłosnych, rodzinnych zawirowań. Postaci? Wyraziste, do zapamiętania już od pierwszego obejrzanego odcinka. To połączenie thrillera z dramatem obyczajowym. Wątki kryminalne są przemyślane i trzymają w napięciu. Nie brakuje fałszywych tropów, nagłych zwrotów akcji,

Serial emitowany jest od 2017 roku, doczekał się trzech sezonów. Bije rekordy oglądalności. To także dzięki niezapomnianej ścieżce dźwiękowej i rewelacyjnym zdjęciom. Po prostu – to trzeba zobaczyć!

3. Trzynaście powodów

Najpierw była powieść  Jay'a Ashera. Później serial, który wciąga od pierwszego odcinka. Jak to się dzieje? Główny bohater, Clay, odnajduje na progu domu tajemnicze pudełko. Gdy je otworzy, odnajdzie nagrania, za którymi stoi tragedia… Samobójstwo koleżanki ze szkoły.

Serial dzieli się na retrospekcje z życia Hannah, która popełniła samobójstwo i na codzienność chłopaka, który poznaje motywy jej decyzji. Tytułowe trzynaście powodów nagranych jest na kasetach, odsłuchiwanych przez Claya. Z każdą kolejną tajemnicą narasta napięcie, a poziom emocji staje się trudny do zniesienia, niczym w psychice samobójcy.

Zalety serialu? Rasowi aktorzy, świetne zdjęcia, panujący klimat. Muzyka jest spokojna, znane przeboje np.  The Cure przeplatają się z ciekawostkami.

Niewątpliwie Trzynaście powodów porusza mocny, ważny temat. Samobójstwo nastolatki uwarunkowane jest ludźmi wokół, o czym przekona się główny bohater. Podczas oglądania trudno uniknąć pytań o sens naszego życia i skutki naszego postępowania. Każdy, najmniejszy nawet gest, ma wpływ na ludzi dookoła.