Dla wielu jednak faktoring jest enigmatycznym produktem finansowanym, budzącym sporo kontrowersji. Warto jednak sprawdzić jakie korzyści się za nim kryją.

Na czym polega faktoring

Faktoring ogólnie polega na cedowaniu instytucji faktoringowej faktur z odroczonym momentem spłaty. Nierzadko zdarza się tak, że firma na spłatę należności od klienta musi czekać, chociażby 45 dni, a to osłabia, a wręcz torpeduje możliwości bieżącego działania firmy, nie wspominając już o rozwoju. W takim przypadkach firma faktoringowa może jednak wypłacić przedsiębiorstwu pieniądze z faktury (pomniejszoną oczywiście o prowizję), sama stając się wierzycielem płatnika.

Nawiązanie współpracy z instytucja finansową świadczącą usługi faktoringu jest niezwykle proste, zwłaszcza że formalności są ograniczone do minimum, nie ma konieczności prezentowania żadnych zaświadczeń ani zastawu, który pełniłby zadanie zabezpieczenia majątkowego. Z faktoringu można zacząć korzystać praktycznie z dnia na dzień, bo w faktoringu liczy się właśnie szybkość.

Wady i zalety faktoringu

Pomimo całego szeregu plusów, faktoring zostaje wciąż dosyć kłopotliwą ideą, głównie z powodu  płatników. W razie przejścia na usługi banku czy innej instytucji finansowej prowadzącej faktoring firma musi powiadomić klientów, iż obecnie płatności za ich faktury będzie pobierał ktoś inny. To może wzbudzić różne odczucia w klientach – mogą rozumieć to jako brak zaufania, co w następnej kolejności prowadzi do pogorszenia stosunków biznesowych. Dla szeregu osób usługi faktoringowe kojarzą się z windykacją, która jest zupełnie inną, odrębną usługą.

Mimo trudności faktoring zyskuje sympatyków. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ jest to bardzo dostępne rozwiązanie dla firm, nawet tych, które nie mają zdolności kredytowej i w sytuacji spóźnienia spłaty i przejściowych komplikacji płatniczych nie mogłyby ratować się kredytem obrotowy w banku. O ile wprawdzie kryteria przyznawania finansowania są różne zależnie od instytucji, duża liczba firm faktoringowych pozwoli niema każdemu przedsiębiorcy znaleźć rozwiązanie dla siebie. Aby ułatwić sobie wyszukiwanie odpowiedniego faktoringu, można skorzystać z serwisu: FAKTORINGoferty.pl  

Czy faktoring się opłaca?

Faktoring bywa postrzegany jako rozwiązanie kosztowne. Szereg przedsiębiorców nie zamierza korzystać z faktoringu, bo niepokoi się, że opłata „zje” ich przychód względnie, iż nie będzie ich na nią stać. Warto jednak zadać sobie ty pytanie, czy firmę stać na to, aby mieć opóźnienia w realizacji zamówień? Brak pieniędzy od jednego odbiorcy oznacza nieraz opóźnienia w stworzeniu usługi dla następnego, przykładowo poprzez niemożność nabycia niezbędnych materiałów do produkcji. A to na pewno nie wpłynie dobrze na działanie przedsiębiorstwa.

Szybkie przelewy w faktoringu oznaczają, że płynność finansowa przedsiębiorstwa nie będzie zagrożona, więc nie ma obawy o przestoje w działalności firmy. Dzięki faktoringowi możemy prowadzić w wyższym stopniu pewny biznes, nie obawiając się nowych wyzwań i mieć pewność, iż  wszystkie środki finansowe będą nie tylko nominalnie, ale faktycznie do dyspozycji firmy.