Zarówno silniki hydrauliczne, jak i oczywiście współpracujące z nimi pompy hydrauliczne, spotkać można właściwie w każdej dziedzinie życia. Wszystko dzięki temu, że to układy proste w działaniu, stosunkowo bezawaryjne i po prostu skuteczne. Gdzie zatem można spotkać pompy hydrauliczne i dlaczego są one tak ważnym elementem każdego sinika hydraulicznego?

Gdzie można spotkać pompy hydrauliczne?

Pompa hydrauliczna jest nieodzownym elementem każdego silnika hydraulicznego. Zapewnia mu bowiem stałe smarowanie i chłodzenie, poprzez dostarczanie do niego określonej dawki czynnika roboczego. Bez niego silnik po prostu po kilku chwilach pracy uległby zatarciu i awarii.

Gdzie zatem można spotkać ten element? Żeby przekonać się o tym, jak szerokie jest zastosowanie pompy i silników hydraulicznych, warto zerknąć na ofertę firmy Fluiconnecto. Działalność tej firmy opiera się na sprzedaży różnego rodzaju komponentów hydraulicznych wraz z oczywiście realizacją wszystkich usług dotyczących ich obsługi. Ich, choć firma Fluiconnecto oferuje głównie usługi z zakresu siłowego, czyli tam, gdzie potrzebne są naprawdę potężne systemy hydrauliczne, czyli np. w przemyśle górniczy, morskim, czy też w wydobywaniu gazu, to jednak hydraulika przemysłowa, a wraz z nią pompy hydrauliczne, obecne są w znacznie większej ilości branż. Warto wspomnieć tu, chociażby branżę elektroniczną, spożywczą, mleczarską, papierniczą czy też chemiczną.

Jak działają pompy hydrauliczne?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, jak dokładnie działają pompy hydrauliczne? Jaka jest zasada działania tego niezwykle ważnego elementu? Choć na rynku znaleźć można nawet cztery różne rodzaje pomp hydraulicznych, to zasada działania każdej z nich jest dokładnie taka sama. Zawsze chodzi o to, aby zamieniona została energia kinetyczna, na energię hydrauliczną. Innymi słowy, za każdym razem pewien mechanizm, czyli zasilany zewnętrznie element, musi wprawiać w ruch, lub zwiększać ciśnienie czynnika roboczego, tak aby rozprowadzić go po całym układzie. Zadanie to zrealizować można na przeróżne sposoby. Najpopularniejszy model pompy hydraulicznej to wersja zębata. W jej składzie znajdują się dwa koła zębate, przez które przechodzi czynnik roboczy. W wyniku tego zwiększa się jego ciśnienie, co powoduje wtłoczenie go w dalszą część układu. Oczywiście zwiększenie ciśnienia w układzie lub też mechaniczne wtłoczenie czynnika roboczego można zrealizować na inne sposoby. Warto tu wymienić, chociażby ruch obrotowy śruby ślimakowej, czy też działanie wirnika łopatkowego.