W takim przypadku nasuwa się jedno pytanie: jak sfinansować założenie własnego biznesu?

Najlepiej posiadać odłożone oszczędności – wówczas można dysponować nimi zgodnie ze swoim pomysłem i bez patrzenia na innych. Pomocne są także różnego rodzaju dofinansowania dla nowych firm, na przykład z Urzędu Pracy czy z Unii Europejskiej, ale – niestety - nie każdy może z nich skorzystać. Jeżeli należymy do grona, które nie uzyskało dofinansowania ze wspomnianych instytucji, jedynym rozwiązaniem pozostaje szukać pomocy w banku.

Kto może otrzymać kredyt na start?

Wiele banków wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów biznesowych i oferuje im dogodne kredyty dla firm, które zostały niedawno założone. To rozwiązanie dla początkujących i nowopowstałych przedsiębiorstw, a o pieniądze można ubiegać się często już od pierwszego dnia założenia własnej działalności.

Banki oferują różnego rodzaju kredyty na start, które różnią się między sobą warunkami oraz kosztami. Trzeba pamiętać o tym, że to dość ryzykowne kredyty, ponieważ instytucja (podobnie jak sam przedsiębiorca) tak naprawdę nie ma pewności, czy biznes wypali. Wobec tego przy doborze kredytu tego rodzaju warto zawsze dokładnie sprawdzać różne oferty i porównywać je ze sobą.

W większości banków kredyt od pierwszego dnia działalności jest przeważnie dość niski i wynosi zwykle około 10-20 tysięcy złotych. Kwota ta rośnie wraz z czasem prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego też po kilku miesiącach można otrzymać od 30 do nawet 300 tysięcy złotych ze wsparciem rządowym. Wysokość kredytu zależna jest przede wszystkim od zabezpieczeń oraz indywidualnej analizy dostarczonej dokumentacji dotyczącej firmy, między innymi biznes planu.

Gdzie po dobry kredyt dla firmy?

Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać kredytów dla nowych firm, w znalezieniu odpowiedniej oferty pomogą ci internetowe porównywarki i portale, dzięki którym można dowiedzieć się, gdzie czekają najbardziej korzystne kredyty dla firm. Warto także sprawdzać opinie, aby mieć pewność, że wybrana oferta rzeczywiście będzie pomocna w rozwoju biznesu.