Dlaczego zabawki są ważne dla rozwoju dziecka?

Zabawki to jedne z pierwszych przedmiotów znajdujących się bezpośrednio w otoczeniu malucha. W pierwszych latach życia rozwija się wiele mechanizmów odpowiedzialnych m.in. za umiejętność mowy, równowagi oraz ruchu. Z czasem dziecko potrzebuje kolejnych bodźców, które pozwolą mu na rozwój zainteresowań i pobudzenie wyobraźni. Odpowiednio dobrane zabawki wspomagają wszystkie te procesy.

Jakie zabawki wybrać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na walory edukacyjne, ale nie tylko. Każde dziecko potrzebuje przecież ukochanej przytulanki, która zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy listę najlepszych zabawek dla dzieci w różnym wieku:

  • ZABAWKI INTERAKTYWNE

Coś dla najmłodszych milusińskich. Zabawkowy przyjaciel w formie pluszaka, tablet, mówiące pióro czy edukacyjna kostka. Wszystkie wymienione gadżety posiadają wiele zalet. Wspomagają naukę rozpoznawania dźwięków, kształtów, kolorów, uczą koncentracji, prawidłowej motoryki oraz pobudzają dziecięcą wyobraźnię.

  • LEGO

Układanie klocków wpływa na dzieci bardzo pozytywnie. Poczynając od maluchów, duże klocki pozwalają na naukę rozpoznawania kształtów i kolorów. Większe dzieci będą się uczyć cierpliwości, precyzji, skupienia uwagi. Rozwiną wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność. Na szczególną uwagę zasługują zabawki Star Wars. Popularna przed laty seria powraca, m.in. w postaci LEGO.

  • MONOPOLY

Idealny sposób na naukę przedsiębiorczości i zarządzania pieniędzmi, w tym oszczędzania. To również idealna okazja do wspólnego spędzenia czasu i oderwania się od codziennych zajęć.

  • PRZYTULANKI

Być może nie posiadają nadzwyczajnych walorów edukacyjnych, ale są niezastąpione zwłaszcza dla najmłodszych dzieci. Wbrew pozorom, maskotki mają dużo do zaoferowania. To nieodłączny towarzysz zabaw i drzemek. Pluszowe misie rozwijają także potrzebę bliskości i opieki nad kimś bezbronnym. Często bywają przecież karmione, wożone w wózku, uspokajane czy otulane kocykiem.

  • PUZZLE

Znane od wielu lat, niezmiennie bawią i uczą. Mają bardzo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Angażują obydwie półkule jednocześnie. Lewą, ponieważ wymagają logicznego myślenia oraz prawą, gdyż pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Znane i lubiane zabawki Avengers zawierają m.in. serię puzzli o różnych poziomach trudności.

  • CIASTOLINA

Zabawa przy użyciu ciastoliny ma ogrom zalet. Poza oczywistym wpływem na kreatywność i pobudzaniem wyobraźni uczy cierpliwości i skupienia uwagi na jednym zadaniu. Poprawia również zdolność motoryczne. Efekty nie przychodzą od razu, ale im dłużej dziecko tworzy swoje małe dzieła, tym są one piękniejsze. A to uczy wytrwałości i konsekwencji w działaniu.

  • MAŁY DOKTOR

To znakomita okazja, aby podczas zabawy nauczyć się podstaw funkcjonowania ludzkiego organizmu. Poza tym wzbudza zainteresowanie zawodem lekarza, a to może prowadzić do zmniejszenia strachu przed wizytami w gabinecie.

  • ULUBIENI BOHATEROWIE

Czasem trzeba po prostu pozwolić dziecku na zabawę w gronie ulubionych bohaterów gier czy filmów. Maluchy aranżują wtedy rozmowy i spotkania między figurkami, czy pluszakami. Zabawki Fortnite, serie Supermana, Batmana, Świnki Peppy, Barbie, czy Hulka sprawdzą się w tym celu idealnie.

Za dużo zabawek? Podziel się z innymi!

Jeśli Twoje dziecko posiada tyle zabawek, że nie wystarcza mu czasu, aby bawić się nimi wszystkimi, warto pomyśleć o potrzebujących. Istnieje wiele placówek, gdzie można je oddać. Są to m.in. domy dziecka, świetlice, fundacje czy przedszkola.