Istnieją dwie możliwości jego realizacji: renta planistyczna oraz opłata adiacencka. Sprawdź, czym się różnią!

Czym jest opłata adiacencka?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pobranie tej opłaty jest możliwe w sytuacji, gdy wartość nieruchomości wzrośnie z biegiem czasu, a dokładnie wtedy, gdy:

  • stanie się to na skutek podziału nieruchomości,
  • będzie to wynikiem scalenia nieruchomości,
  • dojdzie do tego na skutek budowy infrastruktury technicznej, którą sfinansowano ze środków skarbu państwa, Unii Europejskiej lub innych zewnętrznych, bezzwrotnych źródeł.

Warto wiedzieć

Jako infrastrukturę techniczną można rozumieć m.in. drogi, jak również instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne, gazowe oraz telekomunikacyjne.

Co ważne, opłata obowiązuje Cię niezależnie od tego, czy będziesz korzystać z tej infrastruktury, czy też nie. Bez znaczenia jest również to, czy nieruchomość pozostaje w Twoich rękach, czy też planujesz jej sprzedaż. Jak wyliczana jest wysokość opłaty adiacenckiej? Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń Rady Gminy, jednak najczęściej waha się to między 30 a 50 proc. od tej części wartości nieruchomości, która wzrosła w wyniku takich działań.

Renta planistyczna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Renta planistyczna stanowi podobny podatek, lecz tutaj podstawę do naliczenia stanowi zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że jesteś właścicielem działki rolniczej i przekształciłeś jej przeznaczenie na budownictwo mieszkaniowe – jej wartość zwiększyła się w ten sposób, więc będziesz zobowiązany do uiszczenia opłaty na rzecz Urzędu Gminy. Stanie się tak jednak tylko wtedy, jeśli w ciągu 5 dniach od tego dnia sprzedaż nieruchomość lub przeniesiesz swoje prawo własności na inną osobę. Stawka ewentualnej renty planistycznej również jest ustalana indywidualnie przez gminę, nie może być jednak wyższa niż 30 proc.

Opłata adiacencka a renta planistyczna – wyjaśniamy, czym się różnią

Jak widać oba te podatki dotyczą sytuacji, w których wartość Twojej nieruchomości wzrosła dzięki działaniom przeprowadzonym ze środków gminy. Na tym jednak kończą się ich podobieństwa. Zajrzyj do naszej tabeli, by odkryć, czym się różnią!

Czy można jakość uniknąć płacenia tych podatków na rzecz gminy? W związku z boomem mieszkaniowym w ostatnich latach, opłaty te zaczęły stanowić spory ułamek dochodów własnych gminy. Dlatego też w praktyce istnieje możliwość odwołania od tych decyzji, jednak szanse na wygraną są niewielkie – uszczuplenie dochodów gminy mogłoby bowiem zaszkodzić wszystkim jej mieszkańcom. Możesz jednak domagać się rozłożenia płatności na raty nawet na 10 lat, dzięki czemu stanie się to mniej dotkliwe dla Twojego budżetu domowego.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste! Skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!