Dojazd własny jest bowiem znacznie tańszy niż przelot samolotem i transfer z lotniska, a czas przejazdu do wielu państw jest na tyle niedługi, że coraz więcej osób się na niego decyduje. Niestety, może się okazać, że trasa nie przebiegnie tak, jak się tego spodziewamy.

Kolizja, wypadek, usterka… i co dalej?

Samochód może odmówić posłuszeństwa wszędzie – zarówno w czasie krótkiej przejażdżki do sklepu, jak i w czasie długiej podróży zagranicznej. W pierwszym przypadku awaria zwykle nie jest jednak aż tak brzemienna w skutkach. Jeśli auto zepsuje się w czasie wycieczki zagranicznej, z pewnością nie uda nam się dotrzeć na miejsce na czas, a dodatkowo zostaniemy zmuszeni do poniesienia bardzo wysokich kosztów naprawy pojazdu. Ponadto w sytuacji, gdy usterka techniczna będzie poważna, konieczne będzie szybkie zorganizowanie transportu zastępczego, aby wczasy nie przepadły.

Koszt naprawy pojazdu poza granicami może być wysoki – nawet jeśli konieczne będzie wymienienie pękniętej opony. Przykładowo, usługa tego typu na niemieckiej autostradzie nie będzie kosztować nas mniej niż 1.000 złotych. W pozostałych krajach Europy Zachodniej koszty uzyskania pomocy drogowej będą podobne. Osoby wybierające się na wczasy na terenie Unii Europejskiej mogą jednak zabezpieczyć się przed koniecznością ponoszenia nieprzewidzianych wydatków.

Dobry stan techniczny to za mało

Choć każdy kierowca z pewnością sprawdza stan techniczny samochodu przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, nie da mu to pewności, że auto nie zepsuje się w drodze. Niektóre awarie są niezależne od niego – nie ma on wpływu choćby na to, jak jeżdżą inni uczestnicy ruchu drogowego i czy nie spowodują oni kolizji. Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje z dojazdem własnym dobrze jest więc nabyć ubezpieczenie, np. http://www.insurancechoice.co.uk/products/breakdown-cover/car-breakdown-cover/. Dzięki polisie tego typu można uzyskać bezpłatną pomoc drogową na terenie całej Unii Europejskiej. Choć ubezpieczenie to sprzedaje brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabywali je również Polacy. Dodatkowo w ramach polisy można uzyskać pomoc, polegającą na otrzymaniu samochodu zastępczego, jeżeli naprawa pojazdu nie będzie możliwa w krótkim czasie – pojazd zastępczy pozwoli dotrzeć na wczasy, dzięki czemu awaria auta nie zepsuje wakacji. Jest to udogodnienie, którego nie oferują podobne polisy sprzedawane w Polsce.