Jednak jeszcze jakiś czas temu elastyczność podmiotów udzielających pożyczek była mocno ograniczona. Dziś to już przeszłość, a przed pożyczkobiorcami otwierają się nowe możliwości. To oznacza, że jeśli klient woli spłacić dług w ratach, to najczęściej ma taką możliwość.

Nadal pozostaje jednak pytanie - czy ma to sens? Czy spłata pożyczek pozabankowych w ratach opłaca się bardziej niż oddanie całej sumy na raz? Jeśli obie możliwości są dostępne, to na którą się zdecydować?

Raty - korzyści

Jeśli decydujesz się na pożyczki pozabankowe na raty, oczywistą i natychmiastową korzyścią jest oczywiście rozłożenie sumy na mniejsze kwoty. Możesz na przykład pożyczyć 1.000 zł i określić, że będziesz spłacać dług przez choćby 10 miesięcy, po 110 czy 120 zł miesięcznie. To oznacza, że nie powinno to naruszyć Twojego miesięcznego budżetu na tyle, by było dotkliwie odczuwalne.

Ponadto, jeśli w trakcie okresu spłaty wydarzy się coś niespodziewanego, to fakt rozłożenia pożyczki na raty daje Ci więcej czasu na ewentualne wyprostowanie sytuacji. W wielu wypadach pożyczkobiorca może na przykład przesunąć termin płatności jednej lub kilku rat, jeśli nadal będzie spłatać odsetki w terminie.

 

 
 

Oczywiście, jeśli zwyczajnie nie masz 1.000 zł (czy jakiejkolwiek innej sumy, jaką pożyczyłeś), by spłacić dług od razu, to nie ma innej możliwości, niż oddanie pożyczonej sumy na raty. Dlatego to rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które natychmiast potrzebują większej sumy pieniędzy i wiedzą, że będą w stanie spłacać mniejsze kwoty przez dłuższy okres.

Spłata jednorazowa - korzyści

Mówi się, że największą zaletą spłaty całości środków od razu jest mniejszy koszt pożyczki. Jeśli możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie i spłacisz dług tak szybko jak to możliwe, nim odsetki zaczną rosnąć, to prawdopodobnie będzie ono dla Ciebie najkorzystniejsze.

Decyzja o spłacie całości zobowiązania w jednej racie oczywiście uwalnia Cię od obowiązku pamiętania o comiesięcznych wpłatach na konto pożyczkodawcy. To dobre rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy mają tendencję do zapominania o tego typu kwestiach i w związku z tym muszą liczyć się z karami za zwłokę.

Oczywiście można jednak spierać się, czy łatwiej pamiętać o miesięcznych przelewach, czy dysponować od razu środkami na spłatę długu w całości.

To oznacza, że nie można jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Wszystko sprowadza się do osobistych możliwości i preferencji - zarówno spłata pożyczki na raty jak i oddanie długu w całości na raz mają swoje wady i zalety. Dlatego jeśli masz wątpliwości, która możliwość jest najkorzystniejsza, poproś o analizę sytuacji choćby firmę pożyczkową. Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, to najlepiej odłóż decyzję w czasie i przemyśl wszystko jeszcze raz.