Z poszukiwaniem skrojonego na miarę projektu domu wiąże się szereg kwestii, które trzeba poruszyć, jeśli chcemy, aby takie lokum służyło nam dobrze długie lata. W końcu zazwyczaj bywa tak, że mieszkamy w takim miejscu już do końca życia i chcielibyśmy, aby było ono taką bezpieczną i komfortową przystanią, a nie źródłem naszych problemów i frustracji. Jakie kwestie należy rozważyć na początek?

Ważny jest etap życia, w którym się znajdujemy

Co to tak naprawdę znaczy? Chodzi o to, że projekt domu, na który się decydujemy, musi odpowiadać nie tylko naszej obecnej sytuacji, lecz również być dopasowany przynajmniej na najbliższą przyszłość. Gdy na własny dom zdecydowaliśmy się już w dojrzałym wieku i chcemy mieć lokum na starość, to nie ma sensu decydować się na duży projekt. Prawdopodobnie nie będzie nam potrzebna tak ogromna przestrzeń. Nie mówiąc już o tym, że z biegiem lat będziemy z trudem pokonywać każdą większą odległość, czy strome schody. Jeśli natomiast jesteśmy młodzi i planujemy założyć rodzinę, to przydadzą się dodatkowe pokoje dla pociech. Dlatego właśnie etap, w którym się obecnie znajdujemy, ma tak duże znaczenie.

Realizacja marzeń ponad wszystko?

Często bywa tak, że latami marzymy o własnym idealnym gniazdku. Ta wizja urasta w naszej głowie czasem do dość karykaturalnych rozmiarów. Gdy w końcu udaje się dopiąć swego i zacząć realizację takich marzeń na poważnie, to chcemy, aby wszystko było dokładnie tak, jak w naszej wyobraźni. Jednak, zamiast dać się ponieść całkowicie fantazji, warto trochę zweryfikować swoje plany. Najlepiej pooglądać różne projekty domów na przykład na domoweklimaty.pl, które dadzą nam wiele dobrych wzorców. Może nie wszystkie one będą dla nas odpowiednie, jednak rozwiązania, które stosuje się w projektowaniu, są często bardzo uniwersalne i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Może się okazać, że znajdziemy swój idealny dom właśnie pośród takich gotowych projektów.

Określmy dokładnie swoje możliwości

Chodzi tutaj szczególnie o dwie kwestie. Pierwsza rzecz to możliwości finansowe, które musimy dokładnie przeanalizować. Porywanie się na projekt, na który nas po prostu nie stać, może się wiązać z kłopotami. Zapewne to przysłowie jest już wszystkim znane, jednak doskonale sprawdza się właśnie w tej sytuacji, a mianowicie: mierz siły na zamiary! Nie daj się ponieść zbyt kosztownym wizjom, których realizacja zajmie długie lata. Druga rzecz to przeanalizowanie możliwości, które wynikają z przepisów obowiązujących na danym terenie. Plan zagospodarowania przestrzennego może wykluczać niektóre z naszych pomysłów. Dlatego lepiej od razu sprawdzić, na co możemy sobie pozwolić.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe kwestie i przeanalizujemy je dokładnie, to później będzie znacznie łatwiej. Lepiej od razu na początku zweryfikować plany i rzeczywistość, aby nie być rozczarowanym. Kto wie, może się okazać, że efekt prac i tak przerośnie nasze najśmielsze oczekiwania!