Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 od godziny 8.00 rozdają na ulicy Zamkowej (w okolicach Urzędu Miejskiego) ulotki, cytryny i pomarańcze. Cytryny są dla osób, które przyjechały dziś do pracy samochodem. Dostali je już: prezydent Zbigniew Dychto i wiceprezydent Jarosław Cichosz, gdy wysiadali z aut przed ratuszem. Na pomarańczę załapała się wiceprezydent Małgorzta Biegajło, która do pracy przyszła pieszo.

Po raz dziesiąty w Europie i czwarty w Polsce obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Międzynarodowa kampania ma uświadamiać o negatywnych skutkach korzystania z samochodu.
Twórcy kampanii, francuscy ekolodzy, przekonują, że warto chociaż jeden dzień w roku zrezygnować z samochodu na rzecz innych środków transportu - miejskich lub roweru.

W akcję w Polsce co roku włącza się ponad sto miast. W wielu z nich można za darmo podróżować komunikacją miejską. W Warszawie tego dnia każdy właściciel samochodu może podróżować miejskimi autobusami, tramwajami i metrem. Wystarczy, że okaże kontrolerowi dowód rejestracyjny swojego samochodu.