Na 6.000 funkcjonariuszy w województwie łódzkim w ciągu ostatnich dni ponad 600 policjantów przeszło na L4. W Komendzie Powiatowej w Pabianicach na zwolnieniu w tej chwili przebywa 34 policjantów. Czy potrzebujemy dodatkowego wsparcia?

- Sytuacja na bieżąco jest aktualizowana. Na tę chwilę nie ma konieczności przesuwania sił pomiędzy poszczególnymi powiatami, czy też zasilania przez inne województwa. Komenda Wojewódzka  w Łodzi udzieli wsparcia tym  jednostkom, w których odnotowano zwiększoną absencję chorobową – wyjaśnia nadkom. Adam Kolasa z wojewódzkiej komendy.

Przed naszymi policjantami długi weekend zapowiada się pracowicie. Od dziś trwa akcja „Znicz” (piszemy o tym TUTAJ), funkcjonariusze zabezpieczają okolice cmentarzy. Policja potrzebna jest też gdzie indziej. W gminach Pabianice i Dłutów odbywać się będzie II tura wyborów samorządowych. Zachowanie ciągłości służby ważne jest również na stanowisku kierowania (dyżurni).

- Sytuacja na terenie województwa będzie monitorowana z pokładu policyjnego śmigłowca. Patrole złożone z funkcjonariuszy policji, Straży Miejskiej i innych wspomagających służb będą kierowane wszędzie tam, gdzie pojawią się newralgiczne miejsca – dodaje nadkom. Kolasa.

W ubiegłym roku działania związane z akcją „Znicz” prowadzone były przez 7 dni (od 27 października do 2 listopada). Na terenie woj. łódzkiego w tym czasie doszło do 81 wypadków drogowych , w których zginęły 4 osoby, a 90 zostało rannych. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 90 nietrzeźwych kierujących.

- Policja jest formacją stojącą na straży bezpieczeństwa. Zwłaszcza w okresie Święta Zmarłych, kiedy to wiele osób podróżuje, odwiedzając groby bliskich, każdy ma prawo oczekiwać, że dzięki funkcjonariuszom bezpiecznie dotrze na nekropolie i bezpiecznie wróci do domu – zapewnia policjant.