4 grudnia Straż Miejska wraz z TPBA rozpoczęły przeszukiwanie miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni. W trakcie spotkań z nimi pedagodzy uliczni (streetworkerzy) przeprowadzają rozmowy mające na celu zmotywowanie ich do skorzystania z pomocy schroniska, zmiany nastawienia i myślenia o życiu.

- Zgłosiły się do nas trzy osoby chętne do współpracy. Przez kilka dni będę wspierał ich działania w terenie, udzielę wszelkich rad jak postępować w kontaktach z osobami bezdomnymi- mówi kierownik schroniska, Klaudiusz Majtka.

Akcja będzie trwała cyklicznie, co pozwoli na monitorowanie środowiska bezdomnych. W planie jest przeprowadzanie jej nie tylko w okresie zimowym, ale też letnim. Streetworkerzy liczą, że uda się przekonać jak największą liczbę osób koczujących na ulicy do pozostania w schronisku, a docelowo do powrotu do normalnego życia.

- Wczoraj udało się przekonać jedną osobę do pozostania w naszej placówce, druga nocowała u nas. Liczymy, że przekonamy więcej- dodaje  kierownik.

W czasie kontroli pustostanów udało się już przekazać pierwszy kurtko- śpiwór osobie potrzebującej. O tym jak udało się zdobyć te specjalne kombinezony pisaliśmy tutaj.