Archeolodzy pojawili się po raz pierwszy na terenie budowy nowej trasy tramwajowej w czerwcu. Pod jezdnią ul. Warszawskiej (przy kościele św. Floriana) znaleziono wówczas ślady katolickiego cmentarza sprzed dwóch wieków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Odkrycia archeologiczne w Pabianicach

Okazało się, że grobów było więcej. W październiku, na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Kaplicznej odkryto pięć kolejnych.

- Badania prowadzone były na obszarze dwóch arów. Archeolodzy uważają, że udało się uchwycić zachodni skraj dawnego cmentarza – poinformowała Małgorzata Wilczek z firmy Progreg Infracity, która nadzoruje projekt tramwajowy.

Odkrycia archeologiczne w Pabianicach

Na wykopywaniu trumien prace archeologów w tym rejonie nie skończyły się. Kolejnych odkryć dokonano podczas korytowania północnego pasa jezdni oraz pasa pod tramwaj między ul. Kapliczną a Konstantynowską.

- W trakcie nadzorów pozyskano liczny materiał ceramiczny z okresu pradziejowego oraz uchwycono relikty kolein drogi. Z kolein pozyskano monety i ceramikę, którą można datować na wiek XVII/XVIII - wyjaśnia Małgorzata Wilczek.

Co jeszcze archeolodzy „wygrzebali” w październiku?

W trakcie korytowania ul. Zamkowej (przy Prząśniczkach) odsłonięto zabytkową drogę zbudowaną z dranic, kamieni i gałęzi, XIX-wieczne monety i fragmenty ceramiki. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Odkrycia archeologiczne w Pabianicach

- Obecnie rozpoczęły się badania archeologiczne w okolicach zamku przy ul. Zamkowej, obszaru objętego tym wymogiem. Będą już trwały do końca równolegle z wykonywanymi robotami budowlanym – dodaje Małgorzata Wilczek.

Przypomnijmy o jeszcze jednym "znalezisku". ul. Zamkowa (przy ul. Traugutta) skrywała również bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. W połowie czerwca do niewybuchu dokopali się drogowcy. Więcej znajdziecie w artykule: Bomba pod Zamkową.

Odkrycia archeologiczne w Pabianicach