Dzieci wzięły udział w warsztatach, które zorganizowano w centrum miasta. Przed Urzędem Miejskim grały w gigantyczną grę planszową i układały puzzle. W ten sposób uczyły się zasad segregacji odpadów.

- Lekcja w szkole nie jest w stanie dostarczyć tylu emocji i wrażeń – twierdzi Alicja Fober z Fundacji Ekologicznej „Arka”. - Myślę, że ucząc się w takiej formie, dzieciom w głowach sporo zostanie.

Efektem akcji był happening. Dzieci, krzycząc ekologiczne hasła, przepędzały dioksynę, która jako czarny charakter zachęcała ich do wyrzucania śmieci na ulicę, czy też do ich palenia. Trzecioklasiści krzyczeli: „Segregujesz - zyskujesz!” i „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. Ostatecznie przegrana dioksyna odeszła.

W akcji wzięło udział ok. 150 dzieci z pabianickich szkół podstawowych: SP 1, SP 5, SP 8, SP 9, SP 14, SP 17. Upominki dla wszystkich uczestników przygotował Wydział Ochrony Środowiska.

- Chcieliśmy włączyć do akcji najmłodszych, bo przez nich łatwiejsza jest edukacja dorosłych. Do tej pory jako Urząd Miejski włączaliśmy się jedynie w zbiórki odpadów problemowych – mówi Agnieszka Pietrowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Fundacja Ekologiczna „Arka” podobne lekcje przeprowadzi jeszcze w dwudziestu gminach i miastach w całej Polsce.