W stażach biorą udział uczniowie reprezentujący 6 zawodów: technik technologii żywności, cyfrowych procesów graficznych, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik analityk, elektronik i informatyk. Towarzyszy im 4 opiekunów.

Cztery grupy zawodowe odbywają czterotygodniowe praktyki w Hiszpanii w Granadzie (26 uczniów), natomiast 23 informatyków i 4 technologów żywności - w południowych Włoszech w Martina Franca. To wszystko dzieje się w ramach projektu Power Vet „Zagraniczne praktyki kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy”.

- Ilość uczestników została dobrana w taki sposób, aby obudzić ducha rywalizacji w każdym zawodzie – tłumaczy Henryk Kucharski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2.

Staże potrwają do 12 kwietnia.

- Uczniowie uczestniczyli przed wyjazdem w wielu przygotowaniach, w tym szkoleniu BHP, które pomogły im w podwyższeniu ich zdolności adaptacyjnych oraz uświadomieniu, jakie wyzwania niesie ze sobą współczesność, a szczególnie rynek pracy – dodaje dyrektor.

Oprócz nauki, uczniowie wezmą udział w bogatym programie kulturowym. We Włoszech będą zwiedzać Puglię i Apulię oraz wyjadą nad Morze Adriatyckie i Morze Jońskie, a w Granadzie zwiedzą Alhambrę, pojadą do Torcal de Antequera i do Chaorros.

Na zakończenie stażu organizacje partnerskie przekażą uczestnikom certyfikaty potwierdzające nabyte podczas praktyk umiejętności.

ZS nr 2 zapewni wystawienie i przekazanie uczestnikom certyfikatu Europass Mobility.