Uczniowie technikum mechatronicznego i budowlanego z ZS nr 1 wzięli udział w europejskim programie „Erasmus +”. Kto pojechał do Lizbony? Paweł Brusiłowicz, Mateusz Kapuściak, Marcin Majewski, Wiktor Pawlak, Szymon Piotrowski, Szymon Rzeźnik, Adrian Wdowiak,Maciej Wolski, Błażej Wyrwas, Przemysław Gienszczak, Paweł Salski i Rafał Szanda pod opieką kierownika projektu Sławomira Meusa.

Młodzi adepci umiejętności zawodowych doskonalili umiejętności praktyczne pod okiem portugalskich pedagogów w ośrodku dydaktycznym, w którym realizowano zagadnienia dotyczące budowy i eksploatacji urządzeń i systemów mechatronicznych.

Ale projekt „Erasmus” to nie tylko praca i nauka - jest w nim miejsce na zwiedzanie, poznawanie kraju, odpoczynek i zabawę. Kąpiel w oceanie pod koniec listopada, wycieczka do najdalej wysuniętego na zachód przyczółka Europy, zwiedzanie Sintry, Fatimy, Sesimbry czy Nazaretu były iście egzotyczną przygodą.

Uczniowie zobaczyli w Lizbonie to, co najwspanialsze: opactwo Belem, największe oceanarium Europy, centrum Vasco da Gamy, pomnik odkrywców, wspaniałe mosty, drugi co do wielkości na świecie pomnik Chrystusa i oczywiście słynne, żółte, lizbońskie tramwaje mknące przez zagubione w czasie, wąskie uliczki Alfamy.

W lutym następna grupa młodzieży z „Mechanika” wylatuje na miesiąc do Lizbony.