W IKEA Łódź powstało ekologiczne wnętrze, które obrazuje, jak wiele dobrego można zrobić dla najbliższego otoczenia, nie ruszając się z domu ani na krok.

Nowopowstałe, ekologiczne wnętrze znajdziemy w Dziale Sof na terenie IKEA Łódź. Dzięki prostym wskazówkom uczy nas, że można zrobić wiele dobrego dla środowiska naturalnego, wprowadzając jedynie niewielkie zmiany we własnym domu i kształtując drobne, ale pozytywne przyzwyczajenia u siebie i reszty domowników. Aranżacja podzielona została na pięć obszarów – każdy z nich opowiada o tym, jak zadbać o zrównoważony rozwój. Odwiedzając je dowiemy się, jak wprowadzić zasady ekologii w kuchni, czy oszczędzać energię, wykorzystując oświetlenie LED. Wnętrze pokazuje także, jak wiele smaku może wprowadzić do naszych dań hodowla własnych roślin i ziół oraz jak ważna jest segregacja odpadów, recykling i oszczędzanie wody.

Aby poznać dobre przyzwyczajenia, które nam w tym pomogą, wystarczy przeczytać zamieszczone w pomieszczeniu wskazówki. Wśród nich znajdziemy na przykład informację o łódzkiej kranówce, którą możemy zastąpić kupowaną w sklepach wodę butelkowaną. Aby jeszcze bardziej ograniczyć zużycie plastiku, warto pić ją ze szklanych butelek wielokrotnego użytku. Ogromne ilości wody możemy z kolei zaoszczędzić, zakręcając kran podczas mycia zębów, czy biorąc krótki, trzyminutowy prysznic. Zużycie energii elektrycznej zmniejszymy poprzez odłączanie urządzeń od prądu, kiedy ich nie używamy. Pozwoli to na obniżenie rachunków nawet o 10%. Tym, którzy zechcą się jeszcze bardziej zaangażować, IKEA Łódź proponuje między innymi naukę szycia, dzięki której można wykorzystać stare poszewki czy skrawki tkanin, nie wydając pieniędzy na nowe tekstylia.

Ekologiczne wnętrze posiada także miejsce warsztatowe dla dzieci. IKEA, zapraszając maluchy do tak urządzonej przestrzeni, chce zwrócić ich uwagę na troskę o środowisko naturalne. Podejście najmłodszych do oszczędzania zasobów będzie miało ogromny wpływ na przyszłość naszej planety. Dlatego już dzisiaj warto uczyć ich, jak segregować śmieci, wykorzystywać nowe technologie, takie jak żarówki LED, czy doceniać smak samodzielnie wyhodowanych warzyw.