Zapotrzebowanie na czystą wodę rośnie, wody natomiast nie przybywa. Jej podziemne zasoby coraz częściej zostają skażone przez pestycydy oraz metale ciężkie pochodzenia rolniczego i przemysłowego. I choć wciąż dostęp do wody pitnej jest dla nas czymś oczywistym, to w skali globalnej mamy do czynienia z jej niepokojącym niedoborem. Na całym świecie żyją ludzie, którzy codziennie walczą o przetrwanie z powodu braku dostępu do wody pitnej. Jest ona bardzo cenna, dlatego każdy z nas powinien zwracać uwagę na to, w jaki sposób z niej korzysta. Dzięki kilku prostym wskazówkom możemy znacznie zmniejszyć zużycie wody w naszym domu i przyczynić się w ten sposób do ochrony jej zasobów.

Kap, kap…

Praktycznie w każdym domu znajdzie się choć jeden cieknący kran. I choć wydaje się, że woda kapie z niego bardzo powoli, to w ciągu doby marnuje się w ten sposób ponad 100 jej litrów. Opłaca się zatem wymienić uszczelkę, którą kupimy już za kilka złotych.

Oszczędzić możemy także zmieniając sposób, w jaki rozmrażamy żywność. Zamiast wykorzystywać do tego bieżącą wodę, wystarczy wyjąć mrożonki dzień wcześniej i umieścić na tacy w lodówce. Natomiast zamrożoną zupę możemy rozmrozić podgrzewając ją delikatnie w rondelku z pokrywką.

Warto także wiedzieć, że wykorzystaną wodę, pozbawioną detergentów, możemy ponownie użyć, na przykład do podlewania roślinek doniczkowych. Doskonale nadaje się do tego woda po gotowaniu jajek, która zawiera znaczną ilość składników odżywczych uwolnionych ze skorupek.

Pomocna technologia

W oszczędzaniu wody pomoże nam także nowoczesna technologia. Perlatory, to mały i tani wynalazek, który montuje się na wylewce kranu. Miesza on wodę z powietrzem, dzięki czemu zmniejsza jej zużycie o 30%. Pomimo, że współcześnie jest on dołączany do większości jednouchwytnych baterii, to warto sprawdzić, czy tak jest także w przypadku naszego kranu.

Innym urządzeniem, które pomoże nam zmniejszyć zużycie wody w domu, jest zmywarka. Nowe zmywarki klasy A+ lub A++ potrzebują zaledwie 8 litrów wody do umycia zastawy stołowej dla 12 osób. Są także na tyle zaawansowane, że możemy pominąć płukanie naczyń przed umieszczeniem ich w urządzeniu. Dzięki temu zaoszczędzimy dodatkowo przy każdym zmywaniu nawet 60 litrów wody.

Nawyki żywieniowe

Wszystkie produkty, które spożywamy, zawierają wodę. Jest to woda, która została zużyta w procesie ich produkcji. Wprowadzając do naszego jadłospisu, na przykład dwa razy w tygodniu, danie bezmięsne możemy sporo zaoszczędzić. Do wyprodukowania 1 kg wołowiny zużywa się bowiem aż 15.500 litrów wody, a do takiej samej ilości pomidorów już sporo mniej, bo jedynie 180 litrów.

W oszczędzanie wody możemy zaangażować całą rodzinę. Dzieci już od najmłodszych lat powinny zdawać sobie sprawę, jak cenna jest woda oraz wiedzieć, dlaczego i w jaki sposób powinniśmy ją chronić. Wyniesione z domu nawyki będą im bowiem towarzyszyć przez resztę życia. Warto im o tym przypomnieć szczególnie w Światowy Dzień Wody, przypadający 22 marca.