Jakiś czas temu w Pabianicach zawiązała się grupa społeczników, którzy starają się dbać o zapomniany cmentarz żydowski mieszczący się przy ul. Jana Pawła II. Cyklicznie pojawiają się tam, by porządkować teren. Do akcji włączyli się m.in. wolontariusze z Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic i Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnych Pabianiczan. Akcję koordynują Strażnicy Pamięci. To oni przywożą sprzęt, czyli łopaty, grabie i worki na śmieci. Do pomocy może jednak przyłaczyć się każdy, komu na sercu leży los miejsc pamięci w naszym mieście.

O tym, co kryje lokalny cmentarz żydowski pisaliśmy TUTAJ.

- Pabianicki cmentarz żydowski jest ważnym, ale nieco zapomnianym miejscem na mapie miasta. Znajduje się trochę na uboczu, zazwyczaj jest zamknięty, wielu pabianiczan nigdy tam nie było – opisują organizatorzy akcji. - Część przejeżdża obok regularnie, ale nie ma pojęcia, co kryje się za niepozornym betonowym ogrodzeniem. Wciąż jednak spotykamy się z opinią, że to miejsce niedostępne i są osoby, które chciałyby je odwiedzić, ale nie wiedzą kiedy i jak. Odpowiadamy na tę potrzebę. Chcemy dać szansę wszystkim pabianiczankom i pabianiczanom, którzy mają na to ochotę, na poznanie tego niezwykłego miejsca. To nie tylko cmentarz - to kawał historii naszego miasta. Nie byłaś/eś nigdy na cmentarzu żydowskim i nie wiesz, czego się spodziewać, jak się zachować, co znaczą symbole na macewach? Będziemy tam i jeśli będziesz mieć pytania, chętnie na nie odpowiemy.

Jak zapowiadają społecznicy, akcja nie będzie jednorazowa. „Dzień otwarty” zorganizują przynajmniej raz w miesiącu. Warto więc śledzić profil facebookowy Pabianickiego Sztetla.

Akcja sprzątania cmentarza to niejedyne działania na rzecz pamięci pabianickich Żydów. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę likwidacji getta. Ulicami Pabianic w maju przeszedł Marsz Pamięci.  Zorganizowano również Festiwal Kultury Żydowskiej. Były m.in. koncerty, warsztaty kaligrafii, kulinarne i tańca oraz spotkania z pasjonatami historii.